September 2008
Märkamatult on suvest sügis saanud. On september.
Augusti lõpus tibutas-sadas päris tihti vihma ja nii mõnigi ütles, et meie suvi ongi nagu halb suusailm. Ilusad suvepäevad ja juulikuu soojad suveööd oli liigne niiskus juba jõudnud peast pühkida. Märg maa kimbutab nii põllumehi kui isegi ürituste korraldajaid: Olustveres toimuma pidanud Palladium Cup tuli edasi lükata.
August tõi rohkelt kaasaelamislusti meie spordisõpradele - toimusid ju Olümpiamängud. Saime end jälle uhkelt tunda ja rõõmustada meie meeste medalite üle. Tublide noorte meeste Gert Kanteri ja Tõnu Endreksoni kõrval väärib erilist tunnustust aastate eest Viljandimaal oma sportlasteed alustanud Jüri Jaanson, kelle pika sportlastee saavutuste hulka lisandus järjekordne hõbemedal.
Suure-Jaaniski peeti augustis spordivõistlusi, nende hulgas juba 21. korda võistlust Vanad Olümpiaalad.
Tihe oli ka augustikuu kultuurikalender. Juba 48. korda toimus Järvepidu. Aga kuueseks on saanud ka suhteliselt uus ettevõtmine - Rukkimaarjapäev. Juba kolmandat korda said meie inimesed kuulata-vaadata rahvusvahelist noorte puhkpilliorkestrit Wersalinka, mis seekord oli Suure-Jaanis nädal aega, õppides siin oma Eesti-Poola-Valgevene-Ukraina turnee kava. Suure-Jaanile lisaks viisid noored külakosti ka Viljandisse.
Noortele puhkpillimängijate lisaks käisid piiri taga oma kunsti näitamas ka Õerutajad, kes osalesid Ulvila linna päevadel ja tantsisid Jokioise eakatele ning Pange Poisid, kes osalesid Hajnowka linna päevadel.
Kõigi ilusate ettevõtmiste kõrval tõi august juurde ka ebakindlust tuleviku pärast ja muret: algas sõjategevus meie naabri Venemaa ja Gruusia vahel. Idamaa tark on juba väga ammu öelnud, et sõjas ei ole võitjaid - ometi kiputakse seda liialt sageli unustama.
1. septembril algas uus kooliaasta. Rõõm kohtumistest ja uutest teadmistest. Pisut murelikukst teeb aga järjest vähenev õpilaste arv - näiteks Kildu koolis alustas sel aastal oma haridusteed vaid kaks last. Sel aastal sündinud laste arv annab siiski lootust, et halvimad ajad on selleks korraks selja taga.
Rahu, armastust ja ilusaid mõtteid kõigile!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : September 2008