Juuli 2008
Käes on juuli. Suvi on alanud, Suure-Jaani esindusüritus - muusikafestival - läbi ja noortel koolivaheaeg.
Ainult suvi poleks nagu ise veel päris aru saanud, et on tema aeg. Pilved sõuavad üle taeva - aeg-ajalt siin ja seal vihma maha puistates, tuul on jahe ja temperatuuridki pigem tagasihoidlikud. Aasta pole aastale vend - öeldakse.
Möödas on ka selle aasta kõige lühemad ööd ning võidupüha ja jaanipäev. Viimastega seoses meenub ühe mureliku Olustvere inimese telefonikõne, keda tegi kurvaks see, et nende alevikus nii vähestel majadel pühade ajal lipud heisatud olid.
Eesti lipu seadus ütleb selgesõnaliselt, et iseseisvuspäeval, võidupühal ja taasiseseisvumispäeval heisatakse Eesti lipp elu-, äri- ja büroohoonetel. Kuid kas peame alati seadusest näpuga järge ajama või peaks olema iga Eesti Vabariigi kodaniku iseenesestmõistetav kohus oma riigi ees riigile kõige olulisematel päevadel lipp heisata? Miks me seda siis ei tee? Ega me ometi püüa öelda, et lipu soetamine käib majaomanikele üle jõu? Saab ju vallamajast juba pikemat aega päris korraliku Eesti lipu soetada vähem kui saja krooni eest. On see mugavus? Või hoopis ükskõiksus kõige meid ümbritseva suhtes? Pahandame isekeskis, et keegi kuskil teeb rumalaid ja omakasupüüdlikuid ning halbu otsuseid - aga kui on käes otsustajate valimise aeg, siis jätame oma kodanikukohustuse täitmata ja valima minemata ning laseme jälle kellelgi teisel „rumalad” otsustajad valida? Ah, mis mina ikka?
Suured asjad koosnevadki pisikestest aga olulistest asjadest ja muudatused saavad alguse eelkõige meie endi mõtetest. Päikese käes peesitades ja varbaid merevees leotades või muruniidukit lükates võiks pisut mõelda ka meie riigile. Eriti, kui silmas pidada, et läbi kogu käesoleva aasta kestavad Eesti Vabariik 90 üritused. Mitte riigil pole meid vaja - kuigi, ilma inimesteta poleks ju riikigi - meil on riiki vaja, et kõik, millega iseenesestvõetavalt harjunud oleme, ikka toimida saaks.
Ilusaid suviseid elamusi ja kosutavat puhkust!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : July 2008