Aprill 2008
Käes on naljakuu.
Lõppenud talv oli lumevaene ja soe, aga kevade algus tõi kinnitust vanarahva ütlemisele, et ega tali taeva jää. Kui teede lumest puhtaks lükkajad veel nädal enne märtsi lõppu kurtsid, et pole sel aastal saanud kordagi tööd teha, siis tõi kevad õnne ka nende õuele - mõnel pool kuulutati rohke lumesaju tõttu välja isegi lumetõrje eriolukord. Õnneks on kevadine päike ja väike vihmasabin usinaimad lumelükkajad - nii kiiresti kui lumi tuli, ta ka läks.
Lõppenud märts on tuntud ka kui teatrikuu. Teatrit tehti sel kuul päris usinalt. Kui õpetajad ja vanemate klasside õpilased pidasid oma festivali Viljandis, siis algklasside teatripäev toimus sel aastal Kildu koolis. Rõõmu tegi see, et meie vallast osales neli teatritruppi: kaks Suure-Jaani Gümnaasiumist, üks Tääksi ning üks Kildu Põhikoolist.
Märtsi lõpus avati Suure-Jaanist vähem kui 25 kilomeetri kaugusel - Viljandis - üks hoone - nn pärimusmuusika ait - milles tegutsema hakkava Pärimusmuusika Keskuse tähtsus maakonnale ja tervele Eestile saab kogu ulatuses selgeks ilmselt alles mõne aja pärast. Ilmselt oskame alles aastate pärast hinnata ka seda, kas tegemist oli selle aasta olulisima sündmusega või hoopis aastakümne olulisima teoga. Kas meie rahva kultuur jääb kestma või lahustub rahvaste virr-varris ja Ameerikast pealetungivas?
Sellest, mida arvavad eestlastest ja meie püsimisest noored, saate lugeda Suure-Jaani Gümnaasiumi kõnevõistlusel esitatud ja kõrvalolevatel veergudel trükitud töödest. Samas saate teada ka sellest, mida arvavad noored - või täpsemalt öeldes, üks neist - Suure-Jaani elust.
Loodan, et naljakuu on oma nime vääriline. On ju hea nali ja naer tervise allikaks.
Palju naeratusi ja naeru teie päevadesse!

Leili Kuusk
leili@suure-jaani.ee
Avaldatud : April 2008